Osho, Bhagwan - The Movie

BHAGWAN

http://video.google.com/videoplay?docid=1916549395176220097

Film v angličtině s německými titulky

Natočený v Půně v prosinci 1975 délka - 49 min.

Popis filmu od britského sanjásina:

"Bylo to jako procházka s Ježíšem v Galilei? Jako tanec s Krišnou a Gópí?? Jako meditace v komunitě Gautama Budhy?
Spousta z nás se zajímala a představala si to - jenže zde nikdy nebyli a ani snad nikdy nebudou fotografické záznamy těchto světotřásajích událostí. Dnes je ale všechno jinak.
Právě jsem viděl video které zachycuje události v každém kousku nezapomenutelné - film vytvořený americkým režisérem v Shree Rajneesh Ašramu v Půně v roce 1975. Film je vyprávěný, bez synchronizace řeči a s německými titulky. Po léta byl ztracený v Mnichovském sklepě a zvlášť na začátku je poničený - trochu s podivem toto dává ještě větší význam z pohledu historie vzniku, zachycený v jedinečné délce, začínající a končící osobní zpovědí tvůrce filmu.

V těchto počátečních dnech byl ašrám výrazně indická záležitost. Kola a rikši na ulicích Půny, děti a bůvoly jak jsou zachycený - až tak moc až už jsem cítil spousty vůní a cítil polední hic. Spousta scén uvnitř ašramu bylo zaznamenáno v den oslav a zde také je všechno hodně indické, včetně hinduistického nabízení květin, vonných tyčinek a dokonce ozdobování krávy pro gurua, v přítomnosti jeho matky i otce. Ašram v tomto období je jen o něco víc než jeden dům.

Tento záznam může být hodně velkým překvapením pro ty co přišli později. Je zde mistr uprostřed tančícího davu, lidé kteří se tlačí aby se mohli dotknout jeho nohou, někteří jsou odnášeni pryč, mimo realitu z tohoto nejintimějšího kontaktu. Hudebníci z ašramu poskytují zvukový doprovod, společně s dobře vybranými pasážemi z diskurzů na téma Ježíše.
Jsou tu taky dlouhé a fascinující pasáže z dynamické a kundalini meditace - je to vzácná možnost si sednout a vidět toto v procesu, všímat si váhavosti jedněch a strnulosti jiných, překrásného plynutí energie, úcty či opět ponoření v meditaci ostatních. Jsou tam dokonce záznamy prvních experimentů se skupinovou terapií. A zde opět je velmi patrné jak malá a divoce důvěrná komunita to byla, v čase kdy první příliv západních sanjásinů teprv začínal.

Tento film je dobrá zkušenost pro každého kdo se o tuto věc zajímá. Nikdo nemůže si nevšimnout významu té výsady být tam - jako svědectví o zrození - také není chybou být ohromený tím co bylo od té doby dosaženo. Pořádek, čistota a jistota teprv přijde - ale zde je vášeň, intenzita, objevování, extáze.

Zkuste to a podívejte se - budete se chtít podívat znovu a znovu - a nechte své srdce probudit znovu do síly a mysterie života s mistrem.

Diky

Diky. Je to krasny film - uplne me zalil blazeny pocit z toho co jsem videl. Jeste jednou diky.